מערכות מנ"מ

מערכות מנ״ם ושילובן במערכות השונות

מערכות מנ״ם – ראשי תיבות של ׳מתח נמוך מאוד׳ – כוללות ציוד חשמלי המשתמש ב-50V, פחות או יותר, של חשמל. המתחים הנמוכים הנפוצים הם: 12V, 24V ו-24V.

מהן מערכות מנ״ם?

מערכות מנ״ם הן מערכות שבהן המתח של אספקת החשמל נמצא בטווח נמוך דיו כדי שלא יהווה סיכון להתחשמלות במתח גבוה.

טווח המתח הניתן לסיווג כמתח נמוך במיוחד, הוא:

–       זרם חילופין – AC (Alternating Current), שלא עולה על 50V זרם.

–       זרם ישר – DC (Direct Current) שלא עולה על 120V.

מערכות מנ״ם מתייחסות לכלל המערכות החשמליות שיכולות לפעול במתח נמוך.

מערכות מנ״ם ביתיות ומסחריות

–       מערכות מנ״ם ביתיות, כוללות: פעמוני דלתות, פותחי דלתות מוסך, חיישני אבטחה ביתיים, תרמוסטטים ותאורת גן.

–       מערכות מנ״ם מסחריות, מכסות קשת רחבה של קטגוריות, החל ממערכת להגנה מאש ומערכות אבטחה ועד למערכות קול ותקשורת.

באילו סוגים של מערכות משולבת מערכת מנ״ם?

–       מערכות להגנה מפני אש – מערכות מנ״ם המגינות מפני אש, הן קריטיות לשמירה על החיים והרכוש בבניין שלכם והן חיוניות לשמירה על הבטיחות מפני שריפות:

o      מערכת אזעקת אש: מערכות מנ״ם מותקנות הן באזעקות אש פשוטות לבניין בודד והן ברשתות מורכבות של אזעקות המפוזרות על פני מספר מתקנים. מערכת זו מבטיחה שכול מי שנמצא במקום ידע להתפנות במהירות בעת שריפה.

o      מערכת כיבוי אש: מדובר בציוד אוטומטי שחש מתי מתחילה שריפה, ומכסה אותה מיד בכימיקלים יבשים, כימיקלים רטובים, נוזלים, גז או קצף על מנת לכבות את השריפה, מבלי להשתמש במים. מערכת כיבוי אש חיונית בכול מקום שבו מאוחסנים חומרים מסוכנים או ציוד עדין אחר.

 מערכת טלוויזיה במעגל סגור (CCTV)

טלוויזיה במעגל סגור, הנקראת CCTV (Closed Circuit TeleVision), מורכבת מרשת של מצלמות וממערכת הקלטה המחוברות זו לזו. מערכת זו מסווגת כמערכת ׳סגורה׳, כי היא פועלת באופן עצמאי, אלא אם כן היא חלק ממערכת המשולבת ברכיבים של מערכות מנ״ם. מערכת טלוויזיה במעגל סגור מנטרת ומאבטחת ביעילות כל אזור רגיש והיא משמשת כסוג של הרתעה יעיל מאוד בכול מקרה של איום הדורש ניטור מתמיד מחוץ לאתר.

 מערכת לבקרת גישה (ACS)

מערכת לבקרת גישה – ACS (Access Control Systems), היא אחת התכונות המרכזיות של כל מערכת אבטחה מרכזית שיכולה לאבטח, לנטר ולנהל את ההיתר של אנשי הצוות לקבל גישה לאזורים שונים בבניין. מערכת זו מאפשרת להשתמש בכרטיסי גישה או בטביעות אצבע (גישה ביומטרית) כדי לקבל אישור גישה לאזור זה או אחר במבנה.

מערכות אלה יכולות היום ׳לדבר׳ זו עם זו באופן אלחוטי והן מחוברות בדרך כלל לרשת מקומית. המערכות מפחיתות את עלויות החיווט הקשיח ומגמישות את אפשרויות מיקום מערכת בקרת הגישה, כחלק ממערכות מנ״ם משולבות גדולות יותר, המאפשרות שליטה מרכזית במספר מערכות שונות.

 מערכת כריזה ומערכת אזעקה כללית (PAGA)

מערכת כריזה היא מערכת המאפשרת להגביר את הקול באמצעות מיקרופונים ורמקולים. מטרתה להגביר את עוצמת הקול האנושי או כל צליל אחר. מערכת האזעקה הכללית מאפשרת שליטה מרחוק באזעקות קוליות ובאורות מהבהבים. יחד תוכל מערכת זו לשמש להעברת מידע או לקריאה לפינוי במקרה של חירום.

מערכת טלפוניה ו-LAN

LAN (Local Area Network), היא רשת מקומית של מחשבים מחוברים, המכסה לרוב שטח קטן. את המחשבים/מכשירים ברשת ניתן לחבר זה לזה באמצעות כבלי LAN או באופן אלחוטי (גלי רדיו).

מערכת טלפוניה היא קבוצה של טלפונים המחוברים באמצעות קווי טלפון או באמצעות כבלי LAN אשר מתקשרים לאחר מכן באמצעות VoIP (Voice over Internet Protocol).

 מערכת רדיו נישאת (TRS)

מערכת רדיו נישאת היא מערכת שבה כל ערוצי הרדיו זמינים באותו פּוּל. אם למשל אדם א׳ רוצה לשדר, נבחר אוטומטית ערוץ מהמאגר ומשמש לשידור של אדם א׳. לאחר סיום השידור, הערוץ שבו השתמש אדם א׳ חוזר לפּוּל, כך שאחרים יוכלו להשתמש בו כעת.

מערכת זו יעילה ביותר כיוון שערוצי הרדיו מוגבלים מטבעם, והסיכוי שמשתמש יוכל לקבל גישה לערוץ זמין בעת הצורך, הוא גבוה.

 מערכת לגילוי חדירה מבעד לגדר (FIDS)

מערכת לגילוי חדירה בגדר – FIDS (Fence Intrusion Detection System), היא מערכת אבטחה שמסוגלת לזהות כל פריצה המתרחשת בגדר ההיקפית. חיישנים רבים המותקנים לאורך הגדר מאפשרים לגלות חדירה באזור מסוים. טלוויזיה במעגל סגור הממוקמת בקרבת מקום, תאפשר לאנשי האבטחה לכוון את הטלוויזיה כך שניתן יהיה לראות את החדירה על המסך. במידת הצורך אפשר גם לצאת לבדיקה פיזית של הגדר כדי להבטיח את תקינותה.

לבסוף, אלה כמה מהמערכות המשלבות מערכות מנ״ם. כאשר אתם שוקלים התקנת מערכות מיגון אש, אבטחה או תקשורת בבניין שלכם, אל תתייחסו לכל אחת מהן כאל מערכת נפרדת ממערכות אחרות. בעזרת שירותי אינטגרציה ומערכת משלימה אחת, ניתן לנטר ולשלוט בקלות על כל אחד מחלקי מערכות המנ״ם.

להתקנת מערכות מנ"מ בצורה מקצועית אתם מוזמנים להתקשר לחברת SELES מערכות חשמל ואנו נדאג לתת לכם את השירות הטוב ביותר!

עבודות חשמל. בקליק
צרו איתנו קשר
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.